10 Numaralı Kamara Ruth Ware

Güçlükle eve doğru yürürken hava hâlâ aydınlıktı. Ayaklarım ağrıyor, yanağım acıyordu ve eve gidip uzun süre sıcacık küvetten çıkmamayı planlıyordum.

Bodrum katında bulunan evimin kapısı her zamanki gibi gölgelerin ardına gizlenmişti. Yalnızca çantamın içinden anahtarlarımı bulmak için değil, aynı zamanda karanlıkta bile hırsızın kilidi zorlayarak ayırdığı ahşap sövedeki çatlakları görebilmek için buraya güvenlik ışığı koymak gerektiğine bir kez daha karar verdim. Adamı duymamış olmam bir mucizeydi. “Ne bekliyordun ki? Sonuçta sarhoştun,” dedi kafamın içindeki sevimsiz ses.

Yeni takılan sürgü kilidimin sağlamlığı beni rahatlatmıştı. İçeri girdikten sonra yeniden kilitledim, ayakkabılarımı çıkardım ve yorgun halde banyoya doğru yürüdüm. Esnememek için kendimi tutarak muslukları açtım ve külotlu çorabımı çıkarmak üzere klozete oturdum. Üstümü çıkarmaya başlamıştım ki bir anda durdum.

Normalde banyonun kapısını açık bırakırım; bu evde yalnızca ben ve Delilah yaşıyoruz, üstelik duvarlar zemin seviyesinin altında olduğu için nemlenmeye çok müsait. Kapalı alanlardan pek hoşlanmam ve penceredeki stor inik olduğunda banyo iyice küçük görünüyor. Ama ön kapı kilitli ve sürgü kilit de takılı olmasına rağmen pencereyi kontrol ettim, soyunmam bitmeden banyonun kapısını kapayıp kilitledim.

Çok yorgundum… Tanrım, çok yorgundum. Küvette uyuyakaldığımı, suyun içine doğru kaydığımı, Judah’nın çıplak ve şişmiş vücudumu bir hafta sonra bulduğunu hayal etmeye başlamıştım… Derken silkelenip kendime geldim. Bu kadar dramatik olmaya gerek yoktu. Küvetin uzunluğu en fazla yüz yirmi santimdi. Boğulmak şöyle dursun, saçlarımı durulamak için bile eğilip bükülmem gerekiyordu.

Küvetteki su, yanağımdaki kesiği yakacak kadar sıcaktı. Gözlerimi kapayıp kendimi başka bir yerde, bu soğuk, klost-rofobik ve küçücük yerden çok daha farklı bir yerde, suçun kol gezdiği bu aşağılık Londra’nın dışında bir yerde hayal etmeye çalıştım. Mesela Kuzey’in serin bir kıyısında, kulakla-

rımda yatıştırıcı sesiyle… Eee… orası Baltık Denizi mi oluyor? Bir seyahat yazarına göre coğrafyam endişe verici ölçüde kötü.

Hiç istemediğim görüntüler zihnimde dönüp durmakta kararlıydı. Çilingirin hırsızlıkların dörtte birinin tekrarlandığını söyleyişi, benim yatak odamın döşemelerinin üzerinde kay-mamaya çalışmam, soluk lateks içindeki güçlü eller, aradan görünen siyah kıllar…

Lanet olsun. Lanet olsun.

Gözlerimi açtım ama ilk kez gerçeklik kontrolü işe yaramadı. Nemli banyo duvarları üzerimde yükseliyor, beni kapana kıstırıyordu…

“Yine kendini kaybediyorsun,” dedi iç sesim. “Hissedebiliyorsun, değil mi?”

Kapa çeneni! Kapa çeneni, kapa çeneni, kapa çeneni! Gözlerimi yeniden kapadım ve zihnimde canlanan görüntülerden kurtulmak için sayı saymaya başladım. Bir. İki. Üç. Nefes al. Dört. Beş. Altı. Nefes ver. Bir. İki. Üç. Nefes al. Dört. Beş. Altı. Nefes ver.

Görüntüler nihayet kayboldu ama keyfim kaçtı ve bu havasız küçük odadan kaçma ihtiyacı aniden ağır basmaya başladı. Ayağa kalktım, vücuduma ve saçlarıma havlu sardım ve yatak odama gittim. Bilgisayarım hâlâ yatağın üzerindeydi.

Bilgisayarı açtım, Google’a girerek “Hırsızların geri dönme oranı kaç” yazdım.

Önümde bir sayfa dolusu link açıldı. İçlerinden birine rasgele bastım ve aşağılara kadar indim. Ta ki bir paragrafa gözüm takılana kadar: “Hırsızlar geri döndüğünde… Ülke çapında on iki aylık bir dönemde yürütülen araştırmalar, hırsızlık vakalarının yaklaşık yüzde 25 ila 50’sinin tekrarlandığını göstermiştir. Kurbanların yüzde 25 ila 35’i ise aynıdır. İngiliz polisinin edindiği rakamlara göre tekrarlanan hırsızlık vakalarının yüzde 28 ila 51*i bir ay içinde, yüzde 11 ila 25’i ise bir hafta içinde gerçekleşmektedir.”

Harika. Demek o felaket tellalı çilingir beni korkutmamak için gerçekleri yumuşatarak anlatmış, gerçi rakamlar vakaların yüzde 50’sinin tekrarlandığını söylerken kurbanların yalnızca yüzde 35’inin aynı olduğunu gösteriyor. Her iki durumda da bu rakamların arasında olma fikri hiç hoşuma gitmemişti.

Kendime o gece içmeyeceğime dair söz verdiğim için ön kapıyı, arka kapıyı, pencere kilitlerini ve ikinci kez ya da belki de üçüncü kez ön kapıyı kontrol ettikten; konuştukça öde telefonumu yatağımın yanında şarja taktıktan sonra bir papatya çayı hazırladım.

Çayımı, yolculuğum için hazırlanan basın dosyasını ve bir paket çikolatalı bisküviyi de alarak yatak odama, bilgisayarımın başına döndüm. Saat daha sekizdi ve henüz akşam yemeği yememiştim ama bir anda üzerime yorgunluk çökmüştü; yemek yapamayacak, sipariş bile veremeyecek kadar yorgundum. Kuzey gemisi için hazırlanan basın kitini açtım, yorganımın altına gömülüp uykumun beni ele geçirmesini bekledim.

Ama öyle olmadı. Koca paket bisküviyi çayıma bandırıp Aurora’ya dair rakamları okudum. Yalnızca on lüks kamara; en fazla yirmi yolcu için; dünyanın en iyi otel ve restoranlarından özenle seçilmiş personel… Geminin su çekme mesafesine ve tonajına dair teknik bilgiler bile uykumu getirmeye yetmedi. Uyanık, bitkin ve gergindim.

Kozamın içinde öylece uzanırken hırsızı düşünmemeye çalıştım. Kendimi zorlayarak işi, pazar gününden önce halletmem gereken ayrıntıları düşündüm. Yeni banka kartlarımı alacaktım. Bavulumu hazırlayıp yolculuk için araştırma yapacaktım. Gitmeden önce Jude’u görecek miydim? Bana eski telefonumdan ulaşmaya çalışmış olabilirdi.

Basın kitini bir kenara bırakıp e-postalarıma girdim.

“Selam tatlım,” yazdım ve sonra durup tırnağımın yanını ısırdım. Ne diyecektim? Ona evime hırsız girdiğinden bahsetmemin bir anlamı yoktu. Henüz. Ona ihtiyacım olduğunda

yanımda olamadığı için üzülürdü. “Telefonumu kaybettim,” yazdım. “Uzun hikâye. Döndüğünde anlatırım. Bana ihtiyacın olursa e-posta at, mesaj değil. Pazar günü tahminen kaç gibi gelmiş olursun? Şu Kuzey gezisi için erkenden Hull’a gideceğim. Umarım gitmeden önce görüşebiliriz; olmazsa haftaya görüşürüz? Öptüm, Lo.”

indirmek için tıkla

Bir önceki PDF olan Hah Birgül Oğuz başlıklı kitabı da okumanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitaplar, İnternet ortamından bulunup Epub pdf arşivi olarak yayınlanıyor. Yandex E kitap indir
pdf kitap indir