Egoist Beyin ve Kilo Zaza Yurtsever

Bazı şeyleri yaşamadan anlamak zordur diye düşünenlerdenim. Örneğin, lezzetli bir yemeği sadece tadına vararak yeriz, bazen de tadını bile fark etmeden sadece yeriz. Ama bir gün o yemeği (ya da benzerini) kendimiz yaparsak, ondan sonra masamıza gelen yemekleri yapanın emeğine saygı duyarak yeriz. En azından böyle olmalı. Başka örnekler vermek gerekirse, annelerimizin kıymetini anne olunca, babamızdan aldığımız harçlığın önemini para kazanmaya başlayınca anlarız. İşte ben de kitap yazmanın ne kadar çok emek isteyen, her adımının detaylı bir çalışma gerektirdiğini, sabrın sınandığı bir süreç olduğunu kendi kitabımı yazmaya çalışırken ve kitaplarını yazma süreçlerinde Zaza’yı takip etme şansım olduğunda anladım. Kıymetli dostum Zaza, Alman disiplini, araştırma merakı, üretme aşkı ve yenilikçi yapısı sayesinde sizleri iki sene içinde ikinci kitabıyla buluşturdu.

Egoist Beyin ve Kilo adlı kitabının hazırlık döneminin sanıyorum ki epeyce bir kısmını gözlemleme şansım oldu. Gözlemleme demeyelim de bir kitabın su damlaları gibi birikimini görme fırsatım oldu. Zaza’nın ortaya çıkan her bölümde çocuksu bir heyecanı ama profesyonel bir duruşu vardı hep. Kitabın bölümlerini oluştururken bir taraftan kitapları, çalışmaları, literatürleri, araştırmaları hızla okuyup sentezliyor; bir taraftan konuyla ilgili tecrübelerini değerlendiriyor, diğer yandan da yeni kaynaklar araştırıp siparişler veriyor ya da her yurtdışı seyahatinden kitaplarla dönüyordu. Ve bu kitapla ilgili çalışmalarının henüz sonlarına doğru, bana üçüncü kitap projesinden bahsetmeye başlaması ve bu hummalı sürece şahitliğim kendisine duyduğum takdir ve hayranlığı bir kat, çok kat artırmıştı.

Sonrasında kitabını baştan sona okuyup fikrimi kendisiyle paylaşmamı istemişti. Gerçi değerli dostum bunu ilk kitabı için de istemişti benden. O zaman da çok heyecanlanmış ve sevinmiştim ama bu sefer Egoist Beyin ve Kilo için neden bilmem daha çok heveslenmiş ve daha çok sevinmiş buldum kendimi.

Elimden geldiğince okuyup fikrimi söylemek için sabırsızlanıyordum ama bir taraftan da beslenme ve bozukluklarının psikolojisi konusunda ülkemizde en çok güvendiğim, başarılarını gerek ortak takip ettiğimiz hastalarımda gördüğüm, gerek hastam olmayan pek çok kişiden duyduğum ve profesyonelliğine dostluğumuzun etkisinde kalmadan tamamen objektif bir şekilde son derece güvendiğim bir uzmanın kitabıyla ilgili geribildirim sorumluluğu her şeye rağmen beni biraz da olsa strese sokuyordu. (Kitabı okuyunca bilin bakalım benim yaşadığım bu stres hangi gruba giriyor?) Ancak kitabın ilk sayfası itibariyle ben kendimi Egoist Beyin teorisinin içinde buldum.

Eğitim ve öğretim hayatının çok büyük bir kısmını Almanya’da geçirmiş biri için bu ne akıcı bir dil ve ne güzel ifadelerdi. Bu kıyaslama bile hoş olmadı aslında ama ilk satırlar itibariyle bunu düşünmeden yapamadım. Zaza sadece 5-6 senedir değil de sanki hep Türkiye’de yaşamıştı. Beynin çalışma prensibi karışık bir mekanizmadır, ama Zaza bunu hem de stresin etkilerini, psikolojik efektlerini ve bunların bedensel sonuçlarını ve ardından neler yapılması gerektiğini öyle yalın ve öyle akıcı bir dille kaleme almış ki kendisini yürekten tebrik ediyorum.

Ülkemizde ve dünyada “obezite” ve “zayıflama” gibi popüler bir konuda sayısız hatalar, eksikler ve suiistimaller içinde kafaların karışık olmasını çok normal karşılıyor ve anlayabiliyorum. İşte tam da bu noktada sevgili Zaza Yurtsever, ilk kitabı Korkma Ye! ile hepimizi düşündürtmüştü. Şimdi de Egoist Beyin ve Kilo ile yine farklı bir pencere açıyor.

Ben de beslenmeyle ilgilenen bir hekim olarak Zaza’nın, adına ne demek isterseniz öyle deyin; şişmanlık, zayıflama, diyet, obezite, sağlıklı beslenme konusundaki çalışmaları bana şu mesajı veriyor: Bilimsel temellerde, kanıtlı kaynaklarla karşımıza çıkan her yeni fikir üzerinde düşünmeliyiz. Yani hayatta hiçbir konuda duvarlarımız olmamalı.

İşte uzman psikolog değerli dostum Zaza Yurtsever’in bu kitabını okurken, kalıplarınızı bir kenara bırakın, alışkanlıklarınızı ve bildiklerinizi kapının kenarındaki askıya asın ve akıcı yazının içine bırakın kendinizi. Bakalım ne yeni bilgiler ve ardından önerilen egzersiz programlarıyla ne deneyimler bekliyor sizi… ve bakın bakalım hayatınızda neler değişecek?


Bir önceki PDF olan Köle Modern Çağ MasalıIşıl Parlakyıldız başlıklı kitabı da okumanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitaplar, İnternet ortamından bulunup Epub pdf arşivi olarak yayınlanıyor. Yandex E kitap indir
pdf kitap indir