Sıradaki Sensin John Katzenbach

lk kurban bir koşucu tarafından on üçüncü golf sahasında bulundu.

Koşucu orta yaşlı, sıradan bir adamdı, kalbi ve göbeği için endişeliydi; golf sahasının etrafında tur atarken aklında sadece rakamlar, hisseler ve seçenekler olan bir borsacıydı. İlçenin özel bir muhitinin ortasında kalan özel bir golf kulübüydü burası; bakımlı çimler, uzun çam ağaçlan ve rüzgarda salınan palmiyeler… Sabah sıcağı hızla bastırmıştı ve koşucu alışık olduğu rotasını içgüdüsel bir şekilde takip ediyor, ayaklarını bastığı yere dikkat etmiyordu. Golf sahasının etrafını üç kez dönmüş, aklını yanından geçtiği şeylere vermek yerine, Dow’u, işini ve tatilde ne yapacağını düşünmeye odaklanmıştı. Yeşil sahanın kenar çizgisinde ilerlerken eliyle refleks olarak gözlerine akan teri silmiş ve aynı hızlı hareket esnasında eğrelti otları, bodur palmiyeler ve çimlerin arasında bir renk, sabah gölgelerinin içinde bir şekil gözüne takılmıştı.

Borsacı zemine vuran ayaklarının çıkardığı boğuk sesi dinleyerek koşmaya devam etmişti. Sahanın etrafında uzun bir turu daha tamamlarken gözüne takılan şeyin ne olduğunu merak etti.

Bu defa, dördüncü ve son kez on üçüncü golf sahasına yaklaşırken daha uzun bakabilmek için hızını düşürdü. O sırada birden sıcağı ve golf sahasının üzerinde bir ampul gibi duran güneşi fark etti. Ve bu defa gözüne bir vücut parçası ve san saçlar takıldı. Durdu, bir an soluklandı, ardından ça-lılann arasından cesede doğru ilerledi. “Aman Tannm,” dedi onu duyabilecek kimse olmamasına rağmen yüksek sesle. Bana sonradan anlattığına göre, baktığı şeyin ne olduğunu idrak ettiğinde Sprint’ atmış gibi nefesi kesilmiş, soluklanmaya çalışırken baş döndüren güneşin altında olduğu yerde kala-kalmıştı. Daha önce hiçbir cinayet kurbanını yakından görmediğini söylemişti; bir iki dakika boyunca dehşetle karışık bir şaşkınlık içinde cesede bakakalmış, ardından var gücüyle koşmaya başlamıştı. Kalbi öyle yüksek sesle çarpmaya başlamıştı ki sesini duyabildiğini düşünmüş, polisi aramak için en yakın ev ve telefona ulaşmaya çalışmıştı.

Kurban genç bir kızdı.

Başlangıçta bunun hayatımın en büyük hikayesi olacağını düşünmemiştim. Hikayenin içine çekileceğime, her zamanki tarafsızlığımın zedelenerek en sonunda tamamen ortadan kalkacağına dair bir fikrim, bir tür muhabir altıncı hissim de yoktu. Olay o yılın kasırga sezonu sırasında gerçekleşmişti. Her şey yazın ilk büyük fırtınaları Atlantik Okyanusu’nun binlerce kilometre açıklarında kümelenmeye başladığı zaman, temmuz ayında başladı. Bu, Miami’nin en beter sezonudur; tropik güneş şehrin sokaklarına spot ışığı gibi vurur, tüm gölge ve kuytuları ortadan kaldırır ve havayı şiddetli bir sıcakla kıpırtısız ve boğucu hale getirir.


Bir önceki PDF olan Av & Şifacı Virginia Boecker başlıklı kitabı da okumanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitaplar, İnternet ortamından bulunup Epub pdf arşivi olarak yayınlanıyor. Yandex E kitap indir
pdf kitap indir