Teneke Trampet Gunter Grass

Ana meseleyi kâğıda dökmek amacıyla lüzumlu ve bir o kadar da gereksiz ayrıntıyı, maharetli ve sabırlı parmaklarıma ilham veren trampetim olmasaydı hatırlayamazdım. Hatta hastane bana günde üç dört saat teneke trampetimi konuşturma izini vermeseydi, ebeveynlerini bile tanıyamayan zavallı bir insan olurdum.

1900’lerin ilk yarısı. Almanya. Almanların, Polonyalıların ve başka azınlıkların bir arada hayat sürdürdükleri bir kasaba: Danzig. Üç yaşına bastığı gün bir teneke trampet armağan edilen; çevresindeki erişkinlerin mutluluktan yoksun, karamsar, yalan ve suçla dolu, deyim yerindeyse acınası dünyasına katılmak yerine büyümemeyi “tercih eden” bir çocuk: Oskar Matzerath.

Teneke Trampet, harp evvel Danzig’den harp sonrasındaki Düsseldorf’a uzanıyor ve büyümeyi reddeden bir çocuktan bir akıl hastanesi sakinine dönüşen Oskar Matzerath’ın gözünden hem Orta Avrupa hem de Almanya’yı, hiç olmadığı kadar çıplak bir şekilde görmemizi sağlıyor. Grass‘ın klasikleşmiş Romanında Oskar’ın toplumsal yozlaşmayı, teneke trampetinin vuruşları ve camı parçalayan sesiyle protestosuna şahit olacaksınız.

1959 senesinde yayınlanan ve acılarla dolu bir devresinin sert bir eleştirisi olarak değerlendirilen Teneke Trampet, Nobel menfaatli Günter Grass’ın en tanınan Romanıdır ve dünya klasikleri arasındaki değişmez konumunu çok önceleri almıştır.
Ebook Pdf E-Kitap İndir

Bir önceki PDF olan Ateşin Varisi Sarah J. Maas başlıklı kitabı da okumanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir